IDVTA

Link

InternatIonal DynamIc VIng Tshun AssocIatIon (IDVTA)

Uluslararası Dynamic Ving Tshun Organizasyonu (IDVTA) Nisan 2002 yılında Büyük Usta Tassos Anastasios Panagiotopoulos (10. Seviye M.O.C.) tarafından kuruldu. Kendisi, o zamanki EWTO bünyesinde 20 yılın üzerinde Leung Ting Wing Tsun’unu uygulamıştır.

Dolu dolu geçen bir 20 yıl ve 6. seviye ustalık seviyesinin ardından, Sifu Tassos kendi geliştirdiği DVT sistemini dünyaya yaymak için EWTO organizasyonundan ayrıldı.

Bugün, IDVTA birçok ülkede temsilcilikleri bulunan bir ağa sahiptir.

Dynamic Ving Tshun, Büyük Usta Tassos tarafından düzenli olarak geliştirilen ve optimize edilen dinamik ve patlayıcı programlar içerir.

IDVTA, arayanlara bir aile kuruluşunda yer edinme ve hatta ilgileniyorlarsa kendi okullarını kurma konusunda mükemmel bir fırsat sunuyor. Dinamik Ving Tshun, ana bir meslek olarak da uygulanabilir.


*********


The International Dynamic Ving Tshun Association (IDVTA) was founded in April 2002 by Grandmaster Tassos Anastasios Panagiotopoulos (10th Level M.O.C.). He practised Leung Ting Wing Tsun for over two decades in the then European Wing Tsun Organisation (EWTO).

After an eventful 20 years and the 6th master’s degree, Sifu Tassos separated from the EWTO to spread the DVT system which he had conceived himself worldwide.

Today, the IDVTA has a network of IDVTA representatives in many countries.

Dynamic Ving Tshun contains dynamic and explosive programmes which are consistently developed and optimised by GM Tassos.

The IDVTA offers seekers the perfect opportunity to gain a foothold in a family association and, if interested, even to found their own school. Dynamic Ving Tshun can also be practised as a main profession.