DYNAMIC VINGTSHUN-TARİHİ

動 態 咏 春

SAVAŞ sanatlarıNIN geliştiği yüzyıllarda, kökenle ilgili farklı HİKAYELER OLUŞTU. En çok bilineni burada bİLGİNİZE sunmak istiyoruz:

Ving Tshun'un kökenleri yaklaşık 300 yıl önce Çin'de bulunabilir. Çin o sırada sürekli bir savaş durumundaydı. Yip Man, öğrencisi Bruce Lee ile birlikte kaçan insanlara, özellikle kadınlara yönelik saldırılar gündemdeydi. Rahibe "Ng Mui" bu dövüş sanatını geliştirdi ve adını ilk öğrencisi "Yim Ving Tshun"dan (tercüme: "Güzel Bahar") aldı. Bu dövüş sanatının bilgisi dikkatle korunuyordu. Sadece aile üyelerine veya çok yakın arkadaşlara aktarıldı. Dünya Savaşı sırasında durum birçok Çinli için dayanılmaz hale geldi ve Hong Kong'a kaçtılar. Kaçaklar arasında efsanevi büyük usta Yip Man da vardı. Kendisi ve ailesi için geçimini sağlayabilmek için Ving Tshun'u öğretti.


Bruce Lee ile Grandmaster Yip Man

Bruce Lee muhtemelen Yip Man'in en ünlü öğrencisiydi. Birkaç kung fu filmiyle ünlü oldu. Son öğrencilerinden biri de GGM Leung Ting'dir. Bu savaş sanatı 1970'lerin başında GM KR Kernspecht aracılığıyla Almanya'ya geldi ve esas olarak burada WingTsun (WT) adı altında yayıldı. Sifu Tassos ayrıca GM KR Kernspecht'in öğrencisi oldu. 2002 yılında Sifu Tassos, Avrupa çatı örgütünden ayrılarak IDVTA'yı (Uluslararası Dinamik Ving Tshun Derneği) kurdu.


Farklı yazımlar nasıl oluyor?

Wing Chun, Ving Chun, Wing Tsun, Ving Tsun, Ving Tzun ve Ving Tshun… ?

GGM Yip Man'in ölümünden sonra, bazı öğrencileri kendi kendilerine öğretmeye başladılar. Herkesin öğrendiklerini farklı yorumlaması ve birbirinden farklı olmasını istemesi nedeniyle farklı yazımlar ortaya çıktı. Zamanla, çoğunlukla öğrenciler öğretmenlerinden ayrıldığı için tekrar tekrar yeni dernekler ve ücretsiz okullar kuruldu.

Sifu Tassos , diğer "stiller" ile karıştırılmaması ve DVT programlarının özel " dinamik " özelliğini vurgulamak için Dinamik Ving Tshun adını seçti. DVT kısaltması artık Dinamik Ving Tshun'umuz için tek başına durmuyor, aynı zamanda başkaları tarafından da kullanılıyor. "D" genellikle "Direkt" veya "Direct" anlamına gelir. Bu yüzden lütfen her zaman tam yazımına dikkat edin.